NZOZ Przychodnia Łomżyńska

Recepty online, wyniki online, rejestracja online

Łomżyńska 51a, bydgoszcz

52 361 49 10

Chcemy poznać Twoją opinię na temat Przychodni, żeby lepiej pomagać naszym Pacjentom.
Wypełnij ankietę

Wizyty pilne

Przypominamy, że pacjenci z nagłymi zachorowaniami (gorączka, ból, uraz) przyjmowani są w dniu zgłoszenia lub w dniu następnym, na krótkie…

Akademia NFZ - Programy profilaktyczne

Na stronie https://akademia.nfz.gov.pl/dostępny jest kalendarz badań profilaktycznych. Zaznacz płeć, wybierz wiek i naciśnij przycisk SPRAWDŹ, a kalendarz wygeneruje Ci listę…

Koronawirus – informacje

NZOZ Przychodnia Łomżyńska w Bydgoszczy > Aktualności > Koronawirus – informacje

Poniżej zasady postępowania, najczęstsze pytania o koronawirusa oraz odpowiedzi na nie:

Co to jest koronawirus?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, która powoduje choroby u ludzi i zwierząt. Znane naukowcom koronawirusy atakują drogi oddechowe, powodując infekcje: od zwyczajnego przeziębienia aż po ostre zespoły, jak Middle East Respiratory Syndrome (MERS) czy ciężką niewydolność oddechową (SARS). Ostatnio odkryty w Wuhan w Chinach koronawirus o nazwie SARS-CoV-2 powoduje chorobę określaną COVID-19.

Co to jest COVID-19?

COVID-19 jest chorobą zakaźną wywoływaną przez niedawno odkryty koronawirus SARS-CoV-2. COVID-19 było nieznane przed wybuchem epidemii w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 roku.

Jakie są objawy COVID-19?

Do najczęstszych objawów COVID-19 należą: gorączka, zmęczenie oraz suchy kaszel. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać inne dolegliwości: zatkany nos, katar, ból gardła czy biegunkę. Objawy są na ogół łagodne i nasilają się stopniowo. Niektóre osoby zarażone osoby nie zauważają żadnych objawów i czują się dobrze. Większość zarażonych (około 80 proc.) dochodzi do siebie bez konieczności specjalnego leczenia. Jedna na sześć osób, które zarażą się COVID-19, przechodzi przez poważny przebieg choroby i ma trudności z oddychaniem. Wsród grup narażonych na poważne symptomy choroby są osoby starsze, ale też te z nadciśnieniem tętniczym, problemami kardiologicznymi czy cukrzycą. Około 2 proc. zarażonych COVID-19 zmarło. Osoby z gorączką, kaszlem i problemami z oddychaniem, które miały kontakt z chorym na koronawirus powinny niezwłocznie zgłosić się do Szpitala Zakaźnego w Bydgoszczy lub na Oddział Obserwacyjno-Zakaźny w Toruniu lub Świeciu (nie do Przychodni !!! ani do SOR-u czy punktu Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej !!!). Pozostałe osoby z łagodnymi objawami (jak stan podgorączkowy, katar, kaszel, ból gardła) pozostają w domu i powiadamiają powiatową lub wojewódzką stację sanitarno-epidemiologiczną w Bydgoszczy – 52-367-18-00 lub zadźwoń na bezpłatną całodobową infolinię 800 190 590

Adresy szpitali przyjmujących chorych z podejrzeniem i zachorowaniem na koronawirus:

  • Bydgoszcz – Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny Im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy, Oddział Obserwacyjno – Zakaźny i Oddział Pediatrii, Chorób Infekcyjnych I Hepatologii, Św. Floriana 12
  • Świecie – NZOZ „Nowy Szpital Sp. Z O.O.” Prowadzony Przez Nowy Szpital Sp. z o.o., Oddział Obserwacyjno – Zakaźny, Wojska Polskiego 126
  • Toruń – Wojewódzki Szpital Zespolony Im. L. Rydygiera w Toruniu, Oddział Hepatologiczny I Oddział Obserwacyjno – Zakaźny, Krasińskiego 4/4a

Jak rozprzestrzenia się COVID-19?

Ludzie mogą zarazić się COVID-19 od innych nosicieli poprzez kropelki z nosa lub ust, które rozpryskują się, gdy osoba zarażona kaszle, kicha lub wydycha powietrze. Ważne jest to, by od osoby zarażonej przebywać w odległości większej niż metr. Wirus osiada na przedmiotach i powierzchniach. Do zarażenia dochodzi, kiedy ludzie, którzy mieli kontakt z zakażonymi powierzchni, dotkną dłonią oka, nosa lub ust.

Czy wirus powodujący COVID-19 może być przenoszony przez powietrze?

Badania sugerują, że koronawirus powodujący COVID-19 jest przenoszony głownie przez kontakt z kropelkami, nie zaś przez powietrze.

Czy można zarazić się COVID-19 od osoby, która nie miała żadnych objawów choroby?

Główną drogą rozprzestrzeniania się koronawirusa są kropelki wydalone przez osobę chorą, najczęściej poprzez kaszel. Ryzyko zarażenia się COVID-19 od kogoś, kto nie objawia żadnych symptomów jest bardzo niskie. Jest jednak możliwe, by zarazić się COVID-19 od kogoś, kto ma łagodne objawy lub w ogóle nie czuje się źle. Również i w tym przypadku WHO dokonuje oceny trwających badań nad COVID-19 i będzie publikować aktualne ustalenia.

Czy można zarazić się COVID-19 po kontakcie z kałem osoby chorej?

Ryzyko zarażenia się COVID-19 poprzez kontakt z kałem wydaje się niskie. Chociaż wstępne badania sugerują, że wirus może być obecny w kale, to rozprzestrzenienie się tą drogą nie jest głównym przyczyną epidemii. WHO dokonuje oceny trwających badań nad COVID-19 i będzie publikować aktualne ustalenia. Biorąc pod uwagę ryzyko, to kolejny powód, by regularnie myć ręce, szczególnie po skorzystaniu z łazienki i przed jedzeniem.

Jak się zabezpieczyć i zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa?

Oto wskazówki dla wszystkich:

Śledź aktualne informacje na temat COVID-19 dostępne na stronie WHO https://www.who.int/   i Głównego Inspektora Sanitarnego (https://gis.gov.pl/ ). COVID-19 głównie dotyczy ludzi przebywających w Chinach oraz miejscach lokalnych epidemii w innych miejscach na świecie (np. Włochy). Większość zarażonych osób doświadcza łagodnej choroby i dochodzi do siebie bez interwencji lekarza, jednak u niektórych objawy są poważniejsze. Dbaj o swoje zdrowie i chroń innych, wykonując te czynności:

  • Regularnie i dokładnie myj ręce, najlepiej środkami dezynfekującymi na bazie alkoholu lub wodą z mydłem. Dlaczego? Mycie rąk mydłem i wodą lub preparatami alkoholowymi zabija wirusy, które potencjalnie mogą znajdować się na twoich rękach.
  • Zachowaj odległość co najmniej 1 metra od każdego, kto kaszle lub kicha. Dlaczego? COVID-19 można złapać od innych zarażonych osób, które kaszlą lub wydychają kropelki.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Dlaczego? Dłonie mają kontakt z powierzchniami, na których potencjalnie mogą znaleźć się wirusy. Zanieczyszczone ręce mogą przenieść wirusa do oczu, ust i nosa, skąd ten może dostać się do ciała, powodując chorobę COVID-19.
  • Upewnij się, że ty i pozostałe osoby przestrzegają higieny układu oddechowego. Oznacza to zasłanianie ust czy nosa w trakcie kaszlu i kichania w rękę zgiętą w łokciu lub chusteczkę. Należy pamiętać, by jak najszybciej wyrzucić zużytą chusteczkę. Dlaczego? Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Przestrzegając powyższych zasad, chronisz ludzi wokół przed wirusami – grypą czy COVID-19.
  • Zostań w domu, jeśli źle się czujesz. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, udaj się do wskazanego oddziału zakaźnego, wcześniej informując telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną. Unikaj transportu publicznego. Postępuj zgodnie z instrukcjami lokalnych instytucji. Dlaczego? Władze krajowe i lokalne mają najbardziej aktualne informacje na temat sytuacji w okolicy. Zadzwoń do sanepidu lub na infolinię aby lokalny koordynator mógł skierować cię do właściwej placówki. To ochrona dla ciebie, ale też dla innych.
  • Bądź na bieżąco z najnowszymi ustaleniami dotyczącymi COVID-19. Respektuj instrukcje, jak chronić się przed COVID-19, których udzielają krajowe i lokalne instytucje zdrowia, ale twój zakład pracy. Dlaczego? Bo to władze lokalne i krajowe są w posiadaniu aktualnych informacji o tym, czy COVID-19 rozprzestrzenia się w twojej okolicy. To one są w stanie udzielić właściwych porad na temat tego, jak chronić się przed zarażeniem.

Wskazówki dla osób, które w ciągu ostatnich 14 dni odwiedziły obszary, na których rozprzestrzenia się COVID-19:

  • Postępuj zgodnie ze wskazówkami przedstawionymi powyżej.
  • Zostań w domu, jeśli zaczynasz czuć się źle. Zostań w domu, nawet jeśli objawy są łagodne ból głowy, lekki katar (przy tych objawach nie musisz iść do lekarza). Dlaczego? Unikanie kontaktu z innymi osobami oraz z placówkami medycznymi pozwoli działać efektywnie i ochroni innych przed zarażeniem COVID-19 oraz innymi wirusami. Niezwłocznie telefonicznie powiadom lokalną stację sanitarno-epidemiologiczną52- 367-18-00 lub zadźwoń na bezpłatną całodobową infolinię 800 190 590 (poinformuj o podróżach, które odbyłaś lub o kontakcie z osobami, które mogły być miejscach, gdzie występuje epidemia). Pamiętaj, nie zgłaszaj się do Przychodni ani do SOR-u czy punktu Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej !!!)
  • Jeśli objawy zaczynają się nasilać (wystąpią: gorączka której towarzyszy kaszel i trudności z oddychaniem) zgłoś się do Szpitala Zakaźnego w Bydgoszczy lub Odziału Obserwacyjno-Zakaźnego w Toruniu lub Świeciu (nie zgłaszaj się do Przychodni ani do SOR-u czy punktu Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej !!!)

Jakie jest prawdopodobieństwo zarażenia się COVID-19?

Ryzyko zależy od tego, gdzie mieszkasz lub gdzie ostatnio podróżowałeś. Ryzyko jest wyższe na obszarach, gdzie zdiagnozowano COVID-19 u wielu osób. Ponad 95 proc. dotychczasowych przypadków miało miejsce w Chinach, z czego większość w prowincji Hubei. Dla większości świata ryzyko zarażenia się COVID-19 jest obecnie niskie, jednak ważne jest to, by mieć aktualne informacje na temat sytuacji w twojej okolicy –

Czy powinienem/powinnam martwić się zwiększającą się liczbą zachorowań na COVID-19?

Jeśli nie znajdujesz się w obszarze, w którym rozprzestrzenia się COVID-19 lub jeśli nie podróżowałeś do jednego z obszarów epidemii lub nie byłeś w kontakcie z kimś, kto źle się czuje, twoje szanse na zarażenie się niskie. Zaniepokojenie w związku z COVID-19 jest jednak zrozumiałe Dobrym pomysłem jest jednak posiłkowanie się faktami, które pomogą ci określić ryzyko i podjąć ewentualne środki ostrożności. Instytucje zdrowia publicznego, ale też pracodawca, potencjalnie są najlepszym źródłem dokładnych informacji o COVID-19. Jeśli jednak przebywasz w obszarze, w którym wybuchła epidemia COVID-19, poważnie podejdź do ryzyka zarażenia. Postępuj zgodnie z zaleceniami wydanymi przez krajowe i lokalne instytucje. Chociaż u większości osób COVID-19 przebiega w łagodnej formie, u niektórych może powodować poważne objawy. Rzadko choroba COVID-19 jest śmiertelna. Osoby starsze oraz osoby z nadciśnieniem, cukrzycą i z problemami z sercem, są bardziej narażone na niebezpieczeństwo.

Kto jest narażony na ciężką chorobę spowodowaną COVID-19?

Cały czas uczymy się, jak COVID-19 działa na ludzi, jednak najbardziej narażoną grupą na poważne symptomy wydają się być osoby starsze, ale też te z nadciśnieniem, problemami kardiologicznymi czy cukrzycą.

Czy antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu oraz leczeniu COVID-19?

Nie. Antybiotyki działają na infekcje bakteryjne, a nie wirusowe, dlatego nie powinny być stosowane jako środek zapobiegania lub leczenia COVID-19. Antybiotyki powinny być stosowane wyłącznie pod okiem lekarza.

Czy istnieje szczepionka lub lek na COVID-19?

Jeszcze nie. Obecnie nie ma na świecie szczepionki i leku, który zapobiegałby lub leczyła COVID-19. Osoby dotknięte chorobą powinny otrzymać pomoc w łagodzeniu objawów, zaś te cierpiące na poważną chorobę powinny być hospitalizowane. Większość pacjentów wraca do zdrowia dzięki podstawowej pielęgnacji.

Prace nad szczepionkami i lekami trwają. Są one w fazie testów klinicznych. WHO koordynuje wysiłki mające na celu jak najszybsze opracowanie leku lub szczepionki.

Na razie najskuteczniejszym sposobem na ochronę siebie i innych jest częste mycie rąk, zakrycie kaszlu lub kichania ręką zgiętą w łokciu lub chusteczką. Należy pamiętać, by zachować co najmniej odległość 1 metra od każdego, kto kaszle lub kicha.

Czy COVID-19 jest tym samym, co SARS?

Nie. Wirus COVID-19 i ten, który powoduje SARS, są spokrewnione genetycznie, ale jednak różne. SARS jest o wiele bardziej zabójczy, ale znacznie mniej zakaźny niż COVID-19. Ostatnie ognisko SARS na świecie odnotowano w 2003 roku.

Czy powinienem/powinnam nosić maskę ochronną?

Osoby, które nie kaszlą, nie muszą nosić maski medycznej. WHO zaleca stosowanie masek dla osób z objawami COVID-19 oraz dla tych, którzy opiekują się osobami z kaszlem i gorączką. Używanie masek jest bardzo ważne dla pracowników służby zdrowia oraz opiekunów osób, które opiekują się kimś potencjalnie chorym.WHO zaleca racjonalne stosowanie masek, aby uniknąć zbędnego marnowania zasobów. Używaj maski tylko, gdy masz objawy oddechowe (kaszel lub kichanie) i podejrzewasz zakażenie COVID-19 z łagodnymi osobami lub w sytuacji, gdy opiekujesz się osobą z podejrzeniem zakażenia COVID-19. Podejrzenie zakażenia COVID-19 związane jest z podróżowaniem do obszarów, w którym występują ogniska wirusa lub utrzymywaniem kontaktu z osobą, która podróżowała w ostatnim czasie do danych obszarów.

Jak długi jest okres inkubacji COVID-19?

„Okres inkubacji” oznacza czas między zarażeniem a wystąpieniem objawów choroby. Szacuje się, że okres inkubacji wynosi od 1 do 14 dni, jednak najczęściej jest to 5 dni. WHO będzie aktualizować informacje na ten temat, gdy dostępnych będzie więcej danych.

Czy ludzie mogą zarazić się COVID-19 od zwierząt?

Koronawirusy to rodzina wirusów, które są powszechne u zwierząt. Ludzie rzadko zarażają się wirusami pochodzenia zwierzęcego, które następnie mogłyby rozprzestrzeniać się u innych ludzi. SARS-CoV związany był z cywetami, zaś MERS-CoV był przenoszony przez dromadery. Ewentualne źródła COVID-19 u zwierząt nie zostały potwierdzone.

Czy mogę zarazić się COVID-19 od mojego zwierzęcia domowego?

Nie. Nie ma dowodów na to, by zwierzęta towarzyszące i domowe, takie jak koty czy psy, zostały zainfekowane lub mogłyby rozprzestrzeniać COVID-19.

Jak długo wirus może utrzymać się na powierzchniach?

Nie ma dokładnych informacji, jak długo wirus wywołujący COVID-19 przeżyje na powierzchniach, jednak wydaje się, że jego żywotność jest podobna do innych koronawirusów. Badania mówią, że koronawirusy mogą utrzymywać się na powierzchniach przez kilka godzin lub nawet kilka dni (w zależności od rodzaju powierzchni, temperatury, wilgotności).

Jeśli myślisz, że powierzchnia może być zainfekowana, wyczyść ją środkiem dezynfekującym, następnie oczyść ręce chusteczką nasączoną alkoholem lub umyj ręce mydłem i wodą. Unikaj kontaktu dłoni z oczami, ustami lub nosem.

Czy bezpieczne jest otrzymywanie paczek z obszaru, w którym zgłoszono COVID-19?

Tak. Prawdopodobieństwo zarażenia osoby poprzez produkty handlowe jest niskie. Ryzyko zarażenia się wirusem poprzez paczkę, która została przewieziona i wystawiona na działanie różnych warunków atmosferycznych, jest niskie.

 

Źródło

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

https://gis.gov.pl/

https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-dla-podrozujacych-nr-37-warszawa-1-marca-2020-r-opracowano-na-podstawie-danych-ecdc-oraz-who/