NZOZ Przychodnia Łomżyńska

Recepty online, wyniki online, rejestracja online

Łomżyńska 51a, bydgoszcz

52 361 49 10

Chcemy poznać Twoją opinię na temat Przychodni, żeby lepiej pomagać naszym Pacjentom.
Wypełnij ankietę

Wapń i witamina D3

NZOZ Przychodnia Łomżyńska w Bydgoszczy > Dla Pacjentów > Poradnik Rodzica > Żywienie dzieci od noworodka do nastolatka > Wapń i witamina D3

Witamina D reguluje stężenie wapnia  i fosforu we krwi, utrzymuje optymalną gęstość mineralną kości, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego, nerwowego, immunologicznego i endokrynnego. Prawidłowe stężenie tej witaminy zapewnia prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego oraz hamuje ich utratę z organizmu przez nerki, a to decyduje o mocnych kościach i zdrowych zębach.

Witamina D3 odgrywa nie tylko  kluczową rolę w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, budowie układu kostnego, profilaktyce krzywicy i osteoporozy. Zapobiega także wystąpieniu  cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorobom nowotworowym (rak piersi, jajnika, jelita grubego, gruczołu krokowego) czy chorobom autoimmunologicznym (reumatoidalne zapalenia stawów, toczeń rumieniowaty układowy, stwardnienie rozsiane).

Noworodek rodzi się z zapasem witaminy D na 4-5 tygodni.

Wystarczająca synteza witaminy D w skórze zachodzi od kwietnia do września przy zapewnieniu nasłonecznienia skóry przedramion i podudzi przez kwadrans (bez stosowania filtrów). Dlatego bardzo ważne jest podawanie witaminy D w miesiącach zimowo-wiosennych.

Solaria emitujące promieniowanie UV-A przeciwnie, zmniejszają pulę witaminy D w skórze.

Aktualne wytyczne rekomendują podawanie 400 IU witaminy D od pierwszych dni życia dzieci karmionych naturalnie, dokarmianych piersią oraz żywionych sztucznie jeśli spożywają mniej niż litr mieszanki mlecznej w ciągu doby. Zalecenie dotyczy dzieci do 18 roku życia.

Badania przeprowadzone przy udziale Instytutu Matki  i Dziecka w 2007 w Polsce  roku, pokazują, że do 93% czterolatków spożywa niedostateczną ilość witaminy D. Średnie spożycie witaminy D wynosi w tym wieku jedynie 25% zalecanego.

Niedostateczne spożycie witaminy D u małych dzieci prowadzi do krzywicy. Objawy mogące pojawić się u dziecka w pierwszych dwóch latach życia to: spowolenienie wzrastania, ospałość, drażliwość, pocenie się główki w czasie karmienia, brak apetytu i podatność na zakażenia dróg oddechowych. Przy dużym niedoborze napady tężyczki wywołane niedoborem wapnia. Niedobór  u młodzieży i dorosłych prowadzi do osteomalacji i osteoporozy.

Naturalne źródła witaminy D to tłuste ryby (łosoś, makrela, śledź, sardynki), mleko i przetwory mleczne, masło, żółtko jaja i wątróbka. Tradycyjna, prawidłowo zbilansowana dieta bogata w ryby może dostarczyć 300 IU witaminy D.

mleko modyfikowane dla niemowląt – 100g – 40-80 IU

mleko 200ml (szklanka) –  40-80 IU

jogurt –  150g – 12 IU

pstrąg, łosoś, śledź -100g – 520 IU

jajo gotowane – 30IU

ser topiony – trójkącik 25g – 4 IU

Preparaty witaminy D3:

Devicap: 1 kropla=420 IU   ;   1ml=15 tyśIU (flakony po 10ml)

JuvitD3: 1 kropla=590 IU

Vigantol: 1 kropla=666IU   ;   1 ml=50tyś IU (ampułki po 10ml)

Vigantoletten: 1 tabletka=500IU lub 1000IU

VitaD: 1 kapsułka=400IU