Pieluszkowe zapalenie skóry
Pieluszkowe zapalenie skóry
Mali alergicy mają wrażliwą, suchą, skłonną do podrażnień i pęknięć skórę. To dlatego ich mamy muszą dużo bardziej dbać o higienę swoich pociech. Ale nie tylko.
Dlaczego skóra jest podrażniona
Ponieważ skóra malucha, który nosi pieluszki narażona jest na drażniące działanie enzymów znajdujących się w moczu czy kupce. Pieluszka działa przecież jak kompres – pod nim staje się ona jeszcze bardziej wilgotna, rozgrzana, gorzej oddycha. Łatwiej ulega maceracji (uszkodzeniu wierzchnich warstw) i jest podatna na otarcia. Złej jakości kosmetyki nasilają te zmiany.
Kto choruje
Podrażnienia pod pieluszką zdarzają się u większości dzieci, zwłaszcza podczas biegunki, ale na ogół przybierają łagodną postać. Czasem jednak, szczególnie u malców z atopowym zapaleniem skóry (AZS), mogą być one bardzo uporczywe i trudne do leczenia.
Jak to wygląda
W miejscach, w których skóra styka się z pieluszką, czyli na pośladkach, w kroczu, czasem dolnej części brzuszka oraz w pachwinach, pojawiają się czerwone, bolesne zmiany. To pierwsza faza stanu zapalnego. Jeśli w porę nie rozpoczniesz leczenia, zmiany te zaczynają się sączyć, mogą też pojawiać się pęcherzyki.
Kolejny etap to krostki, pęknięcia i owrzodzenia, bo przez uszkodzoną skórę łatwo wnikają bakterie i grzyby (nieleczone zapalenie stwarza idealne warunki do ich rozwoju). Jeśli dołączy się zakażenie drożdżakowe, zauważysz wypukłe, zaczerwienione guzki lub białe, wokół których jest czerwona plamka. Białe plamki (pleśniawki) mogą pojawić się również w ustach.
Czym leczyć zapalenie skóry
Gdy zmiany są nasilone, poza używaniem maści i kremów, przez kilka dni możesz kąpać dziecko w wodzie z dodatkiem roztworu nadmanganianu potasu. Ma on działanie odkażające (do kupienia w aptece). Do kubeczka z ciepłą wodą wsyp kilka kryształków i bardzo dokładnie je rozpuść. Roztwór wlej do wanienki (nigdy nie wrzucaj bezpośrednio do niej kryształków!). Woda powinna zmienić kolor na bladoróżowy. O sposobie leczenia zakażenia drożdżakowego powinien decydować lekarz, najlepiej dermatolog.
Szczególnie istotne jest wietrzenie pośladków. Pozostawienie malucha bez pieluchy na kilkanaście minut po każdym przewinięciu sprawia, że do skóry dociera powietrze, a to działa jak najlepszy lek.
Jak uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry
Dziecko z atopowym zapaleniem skóry trzeba wyjątkowo często przewijać. Po każdej zmianie pieluszki umyj mu pupkę wodą, delikatnie osusz i posmaruj kremem lub maścią zawierającą w składzie tlenek cynku (ma działanie antybakteryjne i lekko wysuszające) lub innym specyfikiem zaleconym przez lekarza.