NZOZ Przychodnia Łomżyńska

Recepty online, wyniki online, rejestracja online

Łomżyńska 51a, bydgoszcz

52 361 49 10

Chcemy poznać Twoją opinię na temat Przychodni, żeby lepiej pomagać naszym Pacjentom.
Wypełnij ankietę

Kąpiel

NZOZ Przychodnia Łomżyńska w Bydgoszczy > Dla Pacjentów > Poradnik Rodzica > Pielęgnacja niemowląt > Kąpiel

Kąpiel noworodka

Kąpiele maluszka są dla młodych rodziców bardzo emocjonujące. Jak włożyć dziecko do wanienki, nie mocząc jednocześnie gojącego się pępuszka? Czy woda ma właściwą temperaturę? Jakie kosmetyki są potrzebne? A może wystarczy sama woda? Jak prawidłowo trzymać dziecko?

Zanim rozbierzesz maluszka, przygotuj potrzebne akcesoria: w trakcie kąpieli nie będzie czasu na szukanie wacików. Kąpielowy niezbędnik to: wanienka, dwa ręczniki lub rożek kąpielowy, bawełniana myjka lub gaza, jedna miseczka z przegotowaną wodą do mycia buzi i druga do pupy, chusteczki pielęgnacyjne, bawełniane waciki, sól fizjologiczna, sterylne gaziki, spirytus do przemywania pępuszka, oliwka, krem na odparzenia, pieluszka, ubranko i szczoteczka do włosów. Potrzebne będzie też mydełko lub płyn do mycia (najlepiej z dozownikiem). Ponieważ skóra niemowlaka jest niedojrzała i wrażliwa, wybieraj kosmetyki wyjątkowo łagodne.

Czas do wody

Kilkudniowego maluszka można myć w wanience, ale łatwiej namydlić go na ręczniku. Rozbierz go i rozpocznij toaletę od buzi. Umyj ją wacikiem namoczonym w przegotowanej wodzie i osusz. Każde oczko przemyj od skroni w stronę noska oddzielnym gazikiem nasączonym solą fizjologiczną. Zewnętrzną część uszu oczyść mokrą watką.

Namydloną myjką umyj całe ciało dziecka, także główkę. Układaj je raz na jednym, raz na drugim boku, by umyć mu boczki, plecy i pośladki. Nie pocieraj mocno skóry!

Teraz przenieś malucha do wanienki, kładąc lewe ramię pod jego kark i główkę, a jednocześnie mocno trzymając lewą dłonią ramię malca. Drugą rękę podłóż pod pupę. Gdy dziecko będzie już w wodzie, prawą ręką umyj je, rozpoczynając od główki. Woda nie może dostać się do oczu maleństwa, bo malec nie ma jeszcze wykształconego odruchu mrugania. Trzeba więc chronić oczka przed podrażnieniem i pieczeniem

Przed włożeniem dziecka do wanienki sprawdź koniecznie, np. łokciem, temperaturę wody. Najlepiej, by miała ok. 37°C (powinna być przegotowana), dodaj do niej odrobinę oliwki. W pokoju, w którym kąpiesz dziecko, musi być ciepło – ok. 24°C.

A teraz na ręcznik!

Zdecydowanym, spokojnym ruchem wyjmij maleństwo z wanienki i połóż je na ręczniku. Otul je i wycieraj, dotykając, a nie pocierając skórę. Przetrzyj oliwką i osusz dokładnie wszystkie fałdki. Pupę posmaruj kremem przeciw odparzeniom. Nie musisz smarować całego dziecka oliwką, chyba że ma suchą skórę. Pozostaje ubrać je w czyste ubranko.

Kąpiel przyjemna dla mamy i malca

Podczas pierwszych kąpieli maluszek może napinać się i płakać. Powodem krzyku nie jest Twoja niezręczność! Po prostu noworodek musi się dopiero przyzwyczaić do silnych bodźców, czyli odczuwania chłodu, gdy jest mokry, zmian położenia. Ponieważ tak maleńkie dziecko ma bardzo wrażliwą skórę, oszczędnie używaj kosmetyków do mycia. Muszą być bardzo delikatne i przeznaczone dla niemowląt.

Nic się nie stanie, gdy od czasu do czasu nie wykąpiesz malca. Wystarczy, że po każdej kupce starannie umyjesz mu pupę. Nie rezygnuj jednak często z kąpieli. To przyjemne zakończenie dnia. Czyste, odprężone i nakarmione dziecko łatwiej zaśnie.

Kąpiel niemowlaka

Maluszka najlepiej kąpać codziennie. Ale nie tyle ze względów higienicznych, ile ze względu na duże znaczenie regularności w życiu niemowlęcia. Stały rytm dnia daje mu poczucie bezpieczeństwa i uspokaja. Dlatego dobrze jest, by kąpiel odbywała się mniej więcej o tej samej porze i wyglądała podobnie. Woda powinna mieć ok. 37°C. Zdarza się, że dla niektórych niemowląt to nieco za mało – jeśli więc maluch po tygodniu wciąż płacze w czasie kąpieli, spróbuj nalać mu nieco cieplejszej wody. Może też kiedyś przytrafiło mu się coś niemiłego (np. prysnęła mu woda na buzię) i teraz się boi. Wtedy dobrze jest się wykąpać razem z dzieckiem, tyle że najpierw trzeba się umyć samemu i wyszorować wannę. Myj malucha najlepiej delikatnym mydełkiem w kostce. Możesz też użyć płynu do kąpieli dla niemowląt. Dermatolodzy polecają zwłaszcza takie, które przy okazji nawilżają skórę. Dobre są też specjalne płyny z dodatkiem oliwki. Dzięki nim skóra niemowlęcia jest nie tylko czysta, ale także odpowiednio natłuszczona.

Mycie głowy

Może nie codziennie, ale raz na dwa, trzy dni trzeba umyć niemowlęciu głowę. Jeśli maluch ma jeszcze niewiele włosów, wystarczy to zrobić delikatnym mydłem przeznaczonym dla dzieci. Jeżeli jednak ma bujną czuprynę, lepiej użyć specjalnego szamponu dla niemowląt. Za to codziennie powinniśmy włoski delikatnie czesać (nawet jeśli są jeszcze bardzo skąpe), bo to znakomity masaż skóry głowy. Ale uwaga, szczotka dla niemowlęcia powinna mieć bardzo miękkie włosie.

Natłuszczanie i nawilżanie

Jeśli używasz odpowiednich płynów do kąpieli, natłuszczanie ani nawilżanie skóry nie jest konieczne. Chyba że dziecko ma bardzo suchą skórę. Wtedy dobrze jest użyć oliwki. Rozsmarowuj ją rękami, a nie wacikami. Jeśli maluch jest uczulony na oliwki kosmetyczne, możesz użyć zwykłej oliwy z oliwek, tylko koniecznie z pierwszego tłoczenia na zimno.