NZOZ Przychodnia Łomżyńska

Recepty online, wyniki online, rejestracja online

Łomżyńska 51a, bydgoszcz

52 361 49 10

Chcemy poznać Twoją opinię na temat Przychodni, żeby lepiej pomagać naszym Pacjentom.
Wypełnij ankietę

Choroba wieńcowa

NZOZ Przychodnia Łomżyńska w Bydgoszczy > Dla Pacjentów > Niezbędnik pacjenta > Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa to stan niedokrwienia mięśnia sercowego związany ze zmianami w tętnicach (tzw. tętnicach wieńcowych), które doprowadzają do niego krew. Niedokrwiony mięsień obumiera (zawał), pęka lub migocząc przestaje pompować krew prowadząc do zgonu. Choroby serca a głównie choroba wieńcowa są najczęstszą przyczyną zgonu w Polsce i na świecie.

Jakie zmiany w tętnicach prowadzą do choroby wieńcowej?

Najczęstszą nieprawidłowością występującą w obrębie tętnic wieńcowych jest ich zwężenie, którego przyczyną jest blaszka miażdżycowa.

Blaszka miażdżycowa rozwija się w tętnicy przez wiele lat. Wraz z jej powiększaniem mniej krwi napływa do mięśnia sercowego, co powoduje jego niedokrwienie i niedotlenienie, objawiające się bólami za mostkiem, początkowo podczas wysiłku a przy znacznym zwężeniu naczynia, także w spoczynku.

Rzadszymi przyczynami choroby wieńcowej są skurcze tętnic wieńcowych lub mostki mięśniowe. Mostki mięśniowe to pasma mięśnia sercowego przebiegające nad tętnicą wieńcową, które w czasie skurczu mięśnia sercowego uciskają tętnicę, powodując jej zwężanie się.
Objawy niedokrwienia mięśnia sercowego (ból za mostkiem) należy potwierdzić badaniami dodatkowymi (np. testem wysiłkowym lub koronarografią).

Jak zapobiec chorobie wieńcowej, zawałowi i przedwczesnemu zgonowi?

  • kontroluj masę ciała,
  • zmniejsz spożycie soli
  • ogranicz do całkowitego zaprzestania palenie papierosów,
  • dbaj o aktywność fizyczną minimum 3 x w tygodniu,
  • unikaj stresu i naucz się umiejętnego radzenia sobie z sytuacjami stresującymi,
  • spożywaj 3-5 porcji warzyw i owoców dziennie,
  • spożywaj zdrowe tłuszcze (ryby, orzechy, oliwa z oliwek), ogranicz tłuszcz zwierzęcy (tłuste mięso, podroby)
  • jeżeli lekarz rozpoznał u Ciebie nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom glukozy lub cholesterolu, regularnie lecz i kontroluj te stany.

W wieku 35, 40, 45, 50 i 55 lat możesz skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku chorób sercowo-naczyniowych. Zapytaj asystenta medycznego w naszej przychodni i umów się na badanie!