NZOZ Przychodnia Łomżyńska

Recepty online, wyniki online, rejestracja online

Łomżyńska 51a, bydgoszcz

52 361 49 10

Chcemy poznać Twoją opinię na temat Przychodni, żeby lepiej pomagać naszym Pacjentom.
Wypełnij ankietę

Ćwiczenia – schorzenia kręgosłupa

NZOZ Przychodnia Łomżyńska w Bydgoszczy > Dla Pacjentów > Niezbędnik pacjenta > Ćwiczenia – schorzenia kręgosłupa


Kręgosłup zbudowany jest z 24 kręgów oddzielonych dyskami międzykregowymi i uformowany jest w kształcie litery S. Naturalne wygięcia kręgosłupa umożliwiają jego prawidłowe funkcje. Szyjna krzywizna kręgosłupa utrzymuje głowę, wygięcie piersiowe podpiera żebra i organy klatki piersiowej, krzywizna lędźwiowa dźwiga na sobie ciężar całego ciała. Prawidłowa postawa całego ciała jest zachowana jeśli Twoje uszy, ramiona i broda pozostają w jednej linii. W tej pozycji ciężar ciała jest równomiernie rozłożony na cały kręgosłup, co chroni go przed przeciążeniami, które mogą wywołać uraz i ból.

Najczęstsze przyczyny niespecyficznych bólów kręgosłupa:

– nieprawidłowa postawa ciała,

– brak ćwiczeń fizycznych,

– stresy psychiczne lub choroby,

– choroba zwyrodnieniowa.

Głównymi objawami są dolegliwości bólowe i ograniczenia ruchomości kręgosłupa. Niespecyficzne bóle kręgosłupa dotyczą najczęściej okolicy lędźwiowej, lędźwiowo-krzyżowej, krzyżowej (bóle korzonkowe). Często dołącza się rwa kulszowa; ból promieniuje do pośladka i nogi (często obustronnie), wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego.

 

Mięśnie tułowia utrzymują tę część organizmu w pionie. Im są silniejsze, tym lepiej równoważą objawy zmian zwyrodnieniowych uwarunkowanych wiekiem. Sprawne mięśnie tułowia to cel programów ćwiczeń pleców.

Wypadnięcie jądra galaretowatego (potocznie dysku) występuje najczęściej w dolnej części kręgosłupa, pomiędzy czwartym a piątym kręgiem lędźwiowym, a także pomiędzy piątym kręgiem lędźwiowym i kością krzyżową.

 

Jeśli spędzasz dużo czasu na pracy w biurze, ciągle jeździsz samochodem, nie ćwiczysz systematycznie, często podnosisz lub sięgasz po ciężkie przedmioty, to możesz, niestety, cierpieć z powodu bólów kręgosłupa. Ale dolegliwości pleców nie muszą Ci towarzyszyć przez całe życie. Można łatwo nauczyć się ich unikać, wystarczy tylko zrozumieć, jak zbudowany jest nasz kręgosłup, w jaki sposób pracuje i co go chroni.

 

 

Kręgosłup podtrzymuje górną część ciała i umożliwia sprawne poruszanie się.

Jak wspierany jest sam kręgosłup? Tę funkcję pełnią mięśnie brzucha, miednicy i nóg. Jeśli dzięki regularnym ćwiczeniom, mięśnie są sprawne i silne, postawa Twojego ciała będzie prawidłowa i umożliwi odpowiednią pracę kręgosłupowi.

Kręgosłup piersiowy

Poszczególne kręgi są ze sobą zespolone siecią mięśni. By spełniały swoje zadanie, czyli zapewniały prawidłowe ułożenie kręgosłupa, zapobiegały jego uszkodzeniom i bólom, muszą być mocne i elastyczne. Oto propozycje ćwiczeń, które wzmocnią nasz kręgosłup:

Powyższe informacje pochodzą z aktualnej literatury medycznej i są powszechnie uznawane przez środowisko medyczne. Jednak nie zastąpią one indywidualnej porady lekarskiej. W przypadku niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem.