Ćwiczenia – schorzenia kręgosłupa
Kręgosłup zbudowany jest z 24 kręgów oddzielonych dyskami międzykregowymi i uformowany jest w kształcie litery S. Naturalne wygięcia kręgosłupa umożliwiają jego prawidłowe funkcje. Szyjna krzywizna kręgosłupa utrzymuje głowę, wygięcie piersiowe podpiera żebra i organy klatki piersiowej, krzywizna lędźwiowa dźwiga na sobie ciężar całego ciała. Prawidłowa postawa całego ciała jest zachowana jeśli Twoje uszy, ramiona i broda pozostają w jednej linii. W tej pozycji ciężar ciała jest równomiernie rozłożony na cały kręgosłup, co chroni go przed przeciążeniami, które mogą wywołać uraz i ból.
Najczęstsze przyczyny niespecyficznych bólów kręgosłupa:
– nieprawidłowa postawa ciała,
– brak ćwiczeń fizycznych,
– stresy psychiczne lub choroby,
– choroba zwyrodnieniowa.
Głównymi objawami są dolegliwości bólowe i ograniczenia ruchomości kręgosłupa. Niespecyficzne bóle kręgosłupa dotyczą najczęściej okolicy lędźwiowej, lędźwiowo-krzyżowej, krzyżowej (bóle korzonkowe). Często dołącza się rwa kulszowa; ból promieniuje do pośladka i nogi (często obustronnie), wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego.
Mięśnie tułowia utrzymują tę część organizmu w pionie. Im są silniejsze, tym lepiej równoważą objawy zmian zwyrodnieniowych uwarunkowanych wiekiem. Sprawne mięśnie tułowia to cel programów ćwiczeń pleców.
Wypadnięcie jądra galaretowatego (potocznie dysku) występuje najczęściej w dolnej części kręgosłupa, pomiędzy czwartym a piątym kręgiem lędźwiowym, a także pomiędzy piątym kręgiem lędźwiowym i kością krzyżową.
Jeśli spędzasz dużo czasu na pracy w biurze, ciągle jeździsz samochodem, nie ćwiczysz systematycznie, często podnosisz lub sięgasz po ciężkie przedmioty, to możesz, niestety, cierpieć z powodu bólów kręgosłupa. Ale dolegliwości pleców nie muszą Ci towarzyszyć przez całe życie. Można łatwo nauczyć się ich unikać, wystarczy tylko zrozumieć, jak zbudowany jest nasz kręgosłup, w jaki sposób pracuje i co go chroni.
Kręgosłup podtrzymuje górną część ciała i umożliwia sprawne poruszanie się.
Jak wspierany jest sam kręgosłup? Tę funkcję pełnią mięśnie brzucha, miednicy i nóg. Jeśli dzięki regularnym ćwiczeniom, mięśnie są sprawne i silne, postawa Twojego ciała będzie prawidłowa i umożliwi odpowiednią pracę kręgosłupowi.
Kręgosłup piersiowy
Poszczególne kręgi są ze sobą zespolone siecią mięśni. By spełniały swoje zadanie, czyli zapewniały prawidłowe ułożenie kręgosłupa, zapobiegały jego uszkodzeniom i bólom, muszą być mocne i elastyczne. Oto propozycje ćwiczeń, które wzmocnią nasz kręgosłup:
Powyższe informacje pochodzą z aktualnej literatury medycznej i są powszechnie uznawane przez środowisko medyczne. Jednak nie zastąpią one indywidualnej porady lekarskiej. W przypadku niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem.