Leczenie sanatoryjne
Leczenie sanatoryjne przysługuje każdemu ubezpieczonemu pacjentowi. Jednak na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych.
Leczenie uzdrowiskowe może mieć formę leczenia szpitalnego uzdrowiskowego, sanatoryjnego uzdrowiskowego, rehabilitacji w szpitalu uzdrowiskowym, rehabilitacji w sanatorium uzdrowiskowym oraz w przychodni uzdrowiskowej (leczenie ambulatoryjne)
Skierowanie na leczenie sanatoryjne wystawia lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem, jeżeli uzna taką potrzebę. Pobyt w sanatorium ma na celu poprawę kondycji psychofizycznej, umożliwienie regeneracji organizmu w izolacji od codziennych przeciążeń, oraz wykorzystanie leczniczych właściwości uzdrowiska /klimat, wody lecznicze, zabiegi…/ w celu optymalizacji leczenia i podtrzymania remisji choroby. Na leczenie uzdrowiskowe kieruje więc lekarz specjalista i lekarz pierwszego kontaktu.
Przed wystawieniem skierowania lekarz powinien określić wskazania, spodziewane korzyści oraz przeciwskazania. Pomocne w tym mogą okazać się wyniki podstawowych badań.
O miejscu leczenia uzdrowiskowego decyduje lekarz-konsultant specjalista balneologii lub rehabilitacji medycznej, w oparciu o dane na temat stanu zdrowia jakie są zawarte w skierowaniu. Wybór miejsca leczenia uzdrowiskowego uzależniony jest od schorzenia i wyznaczony w uzdrowisku o odpowiednim profilu leczenia
Koszt leczenia uzdrowiskowego:
Leczenie szpitalne uzdrowiskowe oraz rehabilitacja w szpitalu uzdrowiskowym jest całkowicie bezpłatna i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego, które wystawia szpital uzdrowiskowy. Jest to kontynuacja leczenia szpitalnego.
W sanatorium uzdrowiskowym oraz w rehabilitacji sanatoryjnej ubezpieczony wnosi opłatę sanatoryjną zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Dopłata kuracjusza do zakwaterowania i wyżywienia uzależniona jest od standardu pokoju. Leczenie w sanatorium uzdrowiskowym oraz w rehabilitacji sanatoryjnej odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego.
W ramach leczenia uzdrowiskowego ambulatoryjnego oddział NFZ pokrywa koszty zabiegów i badań lekarskich. Pacjent we własnym zakresie pokrywa koszty zakwaterowania i wyżywienia. Leczenie odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego.
Opiekunowie kierowanych na leczenie do uzdrowiska dzieci od 3 do 6 lat ponoszą pełną odpłatność za zakwaterowanie i wyżywienie w uzdrowisku.
Koszty podróży do i z uzdrowiska pacjent ponosi samodzielnie.
Wyjeżdżając do uzdrowiska należy zabrać: skierowanie na leczenie uzdrowiskowe potwierdzone przez oddział NFZ, dowód osobisty, dokument potwierdzający ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia, określoną przez lekarza kierującego dokumentację medyczną, pieniądze w ilości wystarczającej do częściowego pokrycia kosztów zakwaterowania i wyżywienia, strój kąpielowy, czepek, strój gimnastyczny, dres, obuwie sportowe, leki przyjmowane przewlekle w ilości wystarczającej na czas pobytu, w przypadku dzieci w wieku szkolnym – podręczniki i przybory szkolne.
W przypadku podjęcia decyzji o rezygnacji z leczenia uzdrowiskowego w miejscu i terminie wyznaczonym przez oddział NFZ, pacjent winien niezwłocznie odesłać do oddziału NFZ skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, wystawione prze lekarza.