Opieka poporodowa
Położna środowiskowo – rodzinna
Kilka dni po porodzie zapuka do Was położna środowiskowa. Zgodnie z rozporządzeniem Narodowego Funduszu Zdrowia położna ma obowiązek opiekować się dzieckiem i jego mamą przez cały okres połogu, czyli przez 6 tygodni. Nie traktuj jej jak inspektora, który przyszedł skontrolować stan wiedzy świeżo upieczonej mamy. Ona jest po to by Ci pomóc.
Możesz poprosić ją aby pokazała Ci jak przystawiać dziecko do piersi albo jakie mleko modyfikowane wybrać.
Zadaj pytania dotyczące ulewania, kolek, ilości i wyglądu kup dziecka.
Poproś ją o pokaz przewijania czy ubierania malucha.
Zapytaj o to jak ubierać go na spacer, jak nosić.
Dowiedz się wszystkiego o szczepieniach i badaniach, jakie Was czekają.
Położna zajmuje się także mamą :
Sprawdza jak goi się rana krocza lub blizna po cięciu cesarskim, i jeśli trzeba usuwa szwy.
Bada też jak obkurcza się macica.
Jak wyglądają piersi.
Pyta o krwawienie połogowe.
Doradza w sprawie diety karmiącej mamy.
Noworodek – to co powinnaś wiedzieć o swoim dziecku
W Polsce wykonuje się badanie przesiewowe w kierunku wrodzonej niedoczynności tarczycy, fenyloketonurii oraz mukowiscydozy. Choroby te są schorzeniami uwarunkowanymi genetycznie.
Jedyną możliwością wykrycia choroby jest wykonanie testu przesiewowego. Jak wykonuje się test przesiewowy?
Do wykonania testu należy pobrać krew włośniczkową noworodka z nakłucia z pięty najwcześniej w 73 godzinie życia(optymalnie w 4-5 dobie życia) na specjalną bibułę testową na której wpisuje się dane dziecka. Krwią nasącza się 6 krążków na bibule, a po jej wysuszeniu trwającym około 2h jak najszybciej przekazuje się do odpowiedniego laboratorium.
Badanie w kierunku fenyloketonurii:
Fenyloketonuria jest wrodzoną genetyczną chorobą metaboliczną (chore dziecko może się urodzić tylko wtedy gdy nosicielami tej choroby są oboje rodzice). Choroba ta polega na wrodzonym braku lub niedoborze enzymu przekształcającego jeden ze składników białka w pożywieniu. W wyniku wady fenyloalanina gromadzi się w organizmie doprowadzając do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, a w następstwie do trwałego, ciężkiego upośledzenia umysłowego. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest rozpoczęcie w pierwszych 4 tygodniach życia stosowania diety. Chorzy powinni pozostawać na diecie przez całe życie.
Badanie w kierunku mukowiscydozy:
Mukowiscydoza jest wrodzoną dziedziczną chorobą. Przyczyną choroby jest defekt genu, który zaburza transport jonów prowadzących do nieprawidłowej pracy wielu wewnętrznych gruczołów, które produkują gęstą wydzielinę zalegającą w przewodach, co w konsekwencji doprowadza do ich zaczopowania. Mukowiscydoza najczęściej dotyka płuc, jelit, wątroby, trzustki. W odróżnieniu do hipotyreozy i fenyloketonurii, choroba ta nie powoduje upośledzenia umysłowego. Wczesne rozpoznanie choroby może zapewnić właściwy rozwój fizyczny dziecka oraz postępowanie profilaktyczno-lecznicze.
Badanie w kierunku niedoczynności tarczycy:
Wrodzona niedoczynność tarczycy (hipotyreoza) to wada rozwojowa tarczycy, w wyniku której nie są produkowane hormony wydzielane przez ten gruczoł. Hormony te są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój mózgu, a ich niedobór powoduje nieprawidłowy rozwój mózgu, co w konsekwencji prowadzi do trwałego upośledzenia umysłowego dziecka.